Ana içeriğe atla

Teknoloji Fakültesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Zahid YILDIZ, Arş. Gör. Ömer Faruk BOYRAZ, Doç. Dr. Akif GÜL ve Elektronik Yüksek Müh. Emre GÜLERYÜZ çalışmaları sonucunda deri altındaki damarları görüntüleyebilen bir cihaz geliştirdi.

Kızılötesi ışınlar kullanılarak deri altındaki damarları görünür hale getiren bu cihazın, öncelikle çocuklar, yaşlılar, kanser hastaları, obezite hastaları, ağır yanık bulunan bölgeler gibi damar bulmayı zorlaştıran durumlarda ve normal hastalarda, hastaların damar yolu açma müdahalelerinde kullanılması amaçlanmaktadır. Böylece %95,2 ila %97,3 başarı ile gerçekleştirilen damar yolu bulma uygulamalarının başarısızlık oranı en az düzeye indirilerek, hastaların ve sağlık personellerinin fiziksel ve ruhsal yükü azaltılacaktır.

Kişilerden alınan el üstü damar izi haritaları ile kimlik tespiti de yapabilen cihazın geleceğe yönelik bir kullanım amacı da damar yolu ile kimlik tespiti özelliği kullanılarak kişisel verilerin saklanmasıdır. Tıpkı parmak izinde olduğu gibi kişiden kişiye değişiklik gösteren damar desenleri sayesinde kişisel bir biyometrik sistem geliştirilebilir. Damar yolu görüntüsü görünür ışık altında gerçekleştirilmez ve cerrahi olarak damar deseninin değiştirilmesi son derece zordur. Bu yüzden görünür ışık altında kullanılan parmak izi ve yüz tanıma gibi kopyalanabilecek kimlik tespiti sistemlerinin açıkları bu sistem sayesinde kapatılabilir.